[ Yeni yazılar · İstifadəçilər · Forum qaydaları · Axtarış · RSS ]
  • Страница 3 из 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Forum » İslam » Hədis » HƏDİSLƏR (bildiyimiz hədislərdən yazaq)
HƏDİSLƏR
XEDICE73Tarix: Bazar, 08.03.2009, 14:00 | Yazı # 41
IDARƏÇİ
Qrup: İdarəçilər
Yazı: 280
Reputasiya: 10
Status: Saytda deyil
Peyğəmbər (s.ə.s) buyurmuşdur: "Diqqət edin! Sizə qadınlarınızdan Cənnətlik olanlarını xəbər verimmi? Biz dedik: "Əlbəttə, Ya Allahın Rəsulu". Buyurdu ki: "Onlar sevən və doğar qadınlardır. Xəta etdiyi zaman əlini ərinin əlinin üzərinə qoyar və deyər: "Məndən razı olmayınca yatmayacağam" (Təbarani, Səhihdir)

Allahım, mənim üçün əcr yaz və bir günahımı sil. Onu mənim üçün öz yanında toplayıb saxla və qulun Davuddan qəbul etdiyin kimi onu məndən qəbul et. (Əmin!)

XEDICE73Tarix: Çərşənbə, 18.03.2009, 15:36 | Yazı # 42
IDARƏÇİ
MAQARA SAHIBLERI.
Allah elçisi (s) söyləmişdir: “Sizdən əvvəlki xalqlarda üç nəfər səfərə çıxmaq məqsədilə yola düzəlmişlər. Gecə yatmaq vaxtı gəlib çatdıqda bir mağaraya rast gəlmiş və gecələmək üçün ora girmişlər. Bu zaman Dağdan bir qaya qoparaq mağaranın ağzını örtmüşdü. Onlar: “Bizi buradan ancaq saleh əməllərinizlə Allaha edilən dualar xilas edə bilər” – demişlər. Birincisi söhbətə belə başlamışdır:

– Allahım, mənim çox qoca valideynlərim var idi. Onlardan qabaq nə ailəmdən, nə xidmətçilərimdən, nə də kölələrimdən heç kimə bir şey yedirtməzdim (axşamlar süd içirtməzdim). Bir gün (heyvanların otlaması və ya odun yığmaq üçün) ağaclıq axtarmaq fikrinə düşməyim məni yubatdı və mən heyvanları sağıb qayıdanda onların artıq yuxuya getdiklərini gördüm. Nə onları oyatmağa qıydım, nə də onlardan qabaq ailəmə və kölələrimə süd verməyə ürəyim gəldi. Uşaqlar ayağıma dolaşaraq acından ağladıqları halda, mən əlimdə qab sübh açılana qədər onların oyanmasını gözlədim. Sonra oyandılar, südlərini içdilər. Allahım! Əgər bu işi Sənin rizana layiq olmaq üçün etmişəmsə, bizim bu qayadan çıxmağımızı asanlaşdır.
Qaya bir qədər aralanmışsa da, onlar oradan çıxa bilməmişlər. Aralarından ikincisi başlamış:

Qaya bir qədər aralanmışsa da, onlar oradan çıxa bilməmişlər. Aralarından ikincisi başlamış:

– İlahi, bir əmim qızı var idi. Mən onu hamıdan çox sevirdim. Hətta ona qarşı olan bu sevgim bir kişinin qadına olan sevgisindən də artıq idi. Ondan özünü istədim, amma o buna razı olmadı. Bir il bərk quraqlıq oldu, torpaq yararsız hala gəldi, məhsul qıtlığı başladı. Bu vaxt yanıma gəldi. Məndən yüz iyirmi dinar istədi. Mən də özünü mənə təslim etməsi şərti ilə pulu ona verdim. Razılaşdı. Ona yaxınlıq etmə ərəfəsində “Allahdan qorx! Haqsızlıq edərək (qanuni nikaha girmədən) bakirəliyimi pozma, bunu sənə halal etmirəm” – dedi. Mən də onu hamıdan çox sevdiyim halda ona sahib olmaq fikrindən döndüm və ondan uzaqlaşdım. Verdiyim qızılları da geri götürmədim. Allahım, əgər mən bu işi Sənin rizana layiq olmaq üçün etmişəmsə, bizi düşdüyümüz bu çətinlikdən qurtar!
Qaya bir qədər də aralanmış, lakin bu yenə də onların çıxa bilmələri üçün kifayət etməmişdir. Onlardan üçüncüsü demişdir:
– Allahım! Mən bir neçə adamı işə götürmüşdüm. Hamısının da haqqını vermişdim, yalnız onlardan biri haqqını almadan getmişdi. Onun pulunu işlədib dövriyyəyə buraxdım. Nəhayət, onun bu pulu ilə malım xeyli çoxaldı. Bir müddətdən sonra yanıma gəlib:
Ey Allahın qulu! Haqqımı ver, – dedi. Mən də:
– Gördüyün bu dəvələr, inəklər, qoyunlar, kölələr hamısı sənin haqqındandır, – dedim. O təəccüblənərək:
– Məni ələ salma, – dedi. Mən də:
– Səni ələ salmıram, - dedim. O, hamısını özü ilə götürüb apardı, heç nə də saxlamadı. Allahım, əgər mən bu işi Sənin rizana layiq olmaq üçün etmişəmsə, bizi buradan qurtar!”
Bundan sonra qaya tamamilə aralanmış və nəhayət onlar çıxıb gedə bilmişlər”.
(Buxari, 4/369, 370, Müslim, 2743-cü hədis.)

------------
PEYĞƏMBƏRİN (S) DİLİNDƏN ÇIXAN
SƏHİH RƏVAYƏTLƏR

YUSİF ƏLİ BƏDYƏVİ
(Ərəb dilindən tərcümə edən: Rəsul Ömərov)

Allahım, mənim üçün əcr yaz və bir günahımı sil. Onu mənim üçün öz yanında toplayıb saxla və qulun Davuddan qəbul etdiyin kimi onu məndən qəbul et. (Əmin!)

XEDICE73Tarix: Çərşənbə, 18.03.2009, 15:40 | Yazı # 43
IDARƏÇİ
Abdullah bin Ömər (Allah onların ikisindən də razı olsun) rəvayət edir ki:Peyğəmbər(sav) Ramazan və Qurban bayramına gedərkən uca səslə Lə İləhə İlləllah , Allahu Əkbər deyərdi.
(İrvəul-Ğalil kitabl,3\123)

medineTarix: Bazar, 17.05.2009, 00:04 | Yazı # 44
MÜSƏLMAN BACI
Qrup: Etibarlı
Yazı: 201
Reputasiya: 4
IBN ABBASDAN(ALLAH ONDAN RAZI OLSUN) ALLAHIN ELCISININ (S) CÄBRAYIL ÄLEYHISSALAMDAN BELÄ DEMÄSI RÄVAYÄT OLUNUR: ULU TANRI BUYURUR:"GULUN GÜNAH VÄ SAVABLARI GARSIYA GOYULACAG, ETDIYI HÄR GÜNAHIN GARSILIGINDA BIR SAVABI CIXIRALACAGDIR. SONRA ONUN BIR SAVABI GALMIS BELÄ OLSA CÄNNÄTÄ BURAXILACAGDIR.(ÄL-BÄZZAR 10/355HÄDIS HÄSÄNDIR)

ALLAH bizləri haqq yoldan çıxartmasın!

XEDICE73Tarix: Çərşənbə axşamı, 19.05.2009, 13:51 | Yazı # 45
IDARƏÇİ
İmam Buxari, Abdullah ibn Amr ibn əl-As hədisindən rəvayət edir ki, Allah Rəsulu sallallahu aleyhi və səlləm demişdir: “Ey Abdullah, eşitdiyimə görə sən bütün günü oruc tutursan və bütün gecəni namaz qılırsan, eləmi? Mən dedim: “Bəli, ey Allahın Rəsulu”. O dedi: “Elə etmə. Oruc tut və orucunu aç (iftar et), namaza dur və (həmçinin) yat. Çünki bədəninin sənin üzərində haqqları var, gözlərinin sənin üzərində haqqları var və zövcənin (qadının) sənin üzərində haqqları var”.

möminäTarix: Çərşənbə, 10.06.2009, 13:53 | Yazı # 46
müsəlman Bacı
Yazı: 112
Reputasiya: 2
PEYGEMBER(s.a.s)EFENDIMIZ BIR YERE DAYANMISH VEZIYYETDES "SIZLERE GÜNAHLARIN EN BÖYÜYÜNÜ XEBER VERIMMI?ALLAHA SHIRK QOSHMAQ ,ANA ATAYA ASI OLMAQ ".DEDIKDEN SONRA DAYANDIGI YARDEN CEVRILDI VE "DIQQET EDINIZ,BIR DE YALAN SÖZ" BUYURDU.PEYGEMBER EFENDIMIZ(s.a.s)"YALAN ,RIZQI AZALDIR".BUYURMUSHDUR.

ALLAH BIZLÄRI GORUSUN

medineTarix: Çərşənbə, 10.06.2009, 18:13 | Yazı # 47
MÜSƏLMAN BACI
Ibni Ömerden (r.a) rivayet edildigine göre Peygambärimiz(s.a.s) buyuruyor ki: "Insanlar kabirlerinden kalkinca her biri kulaklarinin yarisina kadar, kendi vücudunun terine gömülünceye kadar Allahin huzurunda tikilirler" (Buhari-Müslim hädis 403 Riyazüs Salihin)

Ema777Tarix: Şənbə, 20.06.2009, 17:56 | Yazı # 48
Yazı: 58
Reputasiya: 3
Qəbir sualları çox vacibdir. Bunları hər kəsin bilməsi, uşaqlarına da öyrətməsi lazımdır. Qəbirdə bu suallar soruşulacaq:
RƏBBİN kim?
Dinin hansı dindir?
Kimin ümmətindənsən?
Kitabın hansıdır?
Qiblən haradır?
Etiqatda və əməldə məzhəbin hansıdır?
Müsəlmanlar bu suallara belə cavab verərələr:
RƏBBİM- ALLAH
Dinim- İslam
Məhəmməd əleyhissəlləmin ummətindənəm
Kitabım- Qurani-Kərimdir
Qibləm- Kəbeyi şərifdir.
Etiqatda və əməldə məzhəbim (hansı təriqət və məzhəbdənsənsə onu deyirsən) məs: Etiqatda məzhəbim şiə, Əməldə məzhəbim cəfəri. Və yaxud etiqatda məzhəbim Əhli sünnət vəl-cəmaatdır. Əməldə məzhəbim Hənəfidir.
İmanı olan cavab verəcək, imanı olmayan cavab verməyəcəkdir. Doğru cavab verənlərin qəbri genişlənəcək, buraya Cənnətdən bir pəncərə açılacaqdır. Sabah və axşam Cənnətdəki yerlərini görüb, mələklər tərəfindən müjdələr veriləcəkdir.
Bu suallara cavab verməyənlər qəbirdə əzab görəcək, qışqırığını insandan və cinlərdən başqa hər məxluq eşidəcəkdir. Cəhənnəmdən bir pəncərə açılacaq, sabah və axşam Cəhənnəmdəki yerlərini görüb məzarda məhşərə qədər acı əzablar çəkəcəklər.

XEDICE73Tarix: Şənbə, 20.06.2009, 18:04 | Yazı # 49
IDARƏÇİ
Namaz haqqında qüdsü hədislər
1.Ənəs ibn Malikdən (Allah ondan razı olsun!) "Qorxub çəkinməyə də, bağışlamağa da layiq olan ancaq Odur!" (əl-Muddəssir, 56.) ayəsi haqda belə deməsi rəvayət olunur: “Uca və böyük Allah buyurur: Mənəm qorxub çəkinməyə layiq olan. Kim məndən qorxar və mənimlə yanaşı başqa bir məbud qəbul etməzsə, onu bağışlamağa layiq olan da mən olaram”. ( ət-Tirmizi (3328), Əhməd (3/142, 243), əd-Darimi (2/302), İbn Macə (2/4299), əl-Hakim (2/508), İbn Əbu Asim (2/969) və b. Hədis həsəndir.)

medineTarix: Şənbə, 20.06.2009, 19:47 | Yazı # 50
MÜSƏLMAN BACI
Insanlarin Peygämbärlärdän öyrändikläri sözlärdän biri dä;"Utanmadigdan sonra istädiyini et" sözüdür.(Buxari, Äbu Davud)

Kiciklärimizä märhämät etmäyän , böyüklärimizä hörmät etmäyän bizdän deyildir.(Tirmizi,Äbu Davud)

Peygämbärimiz isarä barmagi vä orta barmagiyla isärä edäräk:"Gäräk özünä gäräksä dä basgasina aid här hansi bir yetimi himayä etmayi öz üzärinä alan säxslä Män, cännätdä bax belä yanasiyig" buyurmusdur.(Buxari,Müslim)

FiOnaTarix: Bazar, 05.07.2009, 10:34 | Yazı # 51
Qrup: İstifadəçi
Yazı: 3
Reputasiya: 0
Rəsulullah (sav)mbuyurmuşdur:
"Uca Allah qiyamət günü belə deyəcəkdir:Mənim qonşularım hardadır, mənim qonşularım hardadır?
Mələklər Ey Rəbbimiz!
Sənə qonşu olmağa kimlər nail ola bilərlər?
Uca Allah: onlar məscidləri abad edənlərdir.(yəni , o kəslər ki camaat namazlarını məscidlərdə qılmağa səy göstərir , Uca Allahı çox zikr etmək və elm öyrənmək üçün məscidə gəlirlər. flower

Rəbbim bizi bağışla

medineTarix: Çərşənbə, 12.08.2009, 14:17 | Yazı # 52
MÜSƏLMAN BACI
Əbu Hureyrədən (A.o.r.) Allahın Elçisi (s.ə.s.) buyurmuşdur:
*Kim it saxlayarsa , şübhəsiz ki,hər gün (onun) əməlindən bir qarat (uhud dağı boyda) əksilməsinə səbəb olur.Lakin tarlanı(qorumaq) üçün saxlanan itlə(mal-qaranı qoruyan) çoban iti istisnadır*

XEDICE73Tarix: Çərşənbə, 12.08.2009, 18:23 | Yazı # 53
IDARƏÇİ
Bir qadın iki qızı ilə bərabər Həzrəti Aişənin (s.ə.s) yanına gəlmişdi.Aişə (r.a) xanıma üç xurma verdi.Sonra qızlarının hərəsinə bir xurma verdi.Birini də öz ağzına qoymaq istəyəndə uşaqlarının ona baxdığını görüb xurmanı ortadan bölərək uşaqlarına verdi.Bu hadisə Həzrəti Aişənin (r.a.) diqqətini cəlb etdi.Çox ehtimal ki, qadın ac idi.Amma uşaqlarını nəfsindən üstün tutmuşdu.Evdə başqa xurma yox idi ki,qadına versin.

Bu hadisədən sonra Həzrəti Aişə (r.a.) Peyğəmbər Əfəndimizin (s.ə.s) yanına gələrək bu hadisəni danışdı:

Peyğəmbər Əfəndimiz (s.ə.s) buyurdu:

-Etdiyi bu hərəkətə görə bu qadın cənnəti qazanacaq.

bushra_selefiTarix: Bazar, 13.12.2009, 15:47 | Yazı # 54
BUSHRA
Yazı: 1
1. (1941)- Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah'ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teâlâ'yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa,birbirlerini "Aradığınıza gelin!" diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar. Allah, -onları en iyi bilen olduğu halde- meleklere sorar:"Kullarım ne diyorlar?""Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmid okuyorlar. Sana ta'zim (temcîd) ediyorlar" derler. Rabb Teâlâ sormaya devam eder:"Onlar beni gördüler mi?""Hayır!" derler."Ya görselerdi ne yaparlardı?""Eğer seni görselerdi ibâdette çok daha ileri giderler; çok daha fazla ta'zim, çok daha fazla tesbihde bulunurlardı" derler. Allah tekrar sorar:"Onlar ne istiyorlar?""Senden, derler, cennet istiyorlar.""Cenneti gördüler mi?" der."Hayır ey Rabbimiz!" derler."Ya görselerdi ne yaparlardı?" der."Eğer görselerdi, derler, cennet için daha çok hırs gösterirler, onu daha ısrarla isterler, ona daha çok rağbet gösterirlerdi." Allah Teâla sormaya devam eder:"Neden istiâze ediyorlar?""Cehennemden istiâze ediyorlar" derler."Onu gördüler mi?" der."Hayır Rabbimiz, görmediler!" derler."Ya görselerdi ne yaparlardı?" der."Eğer cehennemi görselerdi ondan daha şiddetli kaçarlar, daha şiddetli korkarlardı" derler. Bunun üzerini Rabb Teâla şunu söyler:"Sizi şâhid kılıyorum, onları affettim!"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sözüne devamla şunu anlattı: "Onlardan bir melek der ki: "Bunların arasında falanca günahkâr kul dahi var. Bu onlardan değil. O başka bir maksadla uğramıştı, oturuverdi." Allah Teâla: "Onu da affettim, onlar öyle bir cemaat ki onlarla oturanlar da onlar sayesinde bedbaht olmazlar" buyurur." [Buhârî, Daavât 66, Müslim, Zikr 25, (2689); Tirmizî, Daavât 140, (3595).]

ABDURREHMAN_SELEFTarix: Çərşənbə axşamı, 15.12.2009, 14:15 | Yazı # 55
Yazı: 1
EBU Hureyre(r.a)dan.Hz Peygember(s.a.v):"Yahudi ve Xristiyanlar saclarinin beyazliqini boyamazlar siz onlara muxalif olunuz" buyurmusdur

Hz.Omer(r.a)dan.Hz Peygember (s.a.v) "kim dunyada ipek giyerse bunu axirette geymez." buyurmusdur

Abdullah b. Amr(r.a) dan Resulullah (s.a.v): "Boyuk gunahlarin en boyuyu bir kisinin ana ve atasina lenet etmesidir."buyurmusdur

Ebu Zer (r.a) dan Hz. Peygember (s.a.v):"Bir kimse birisine fasiq veya kafir ithaminda bulunar ve bu kimsede bele deyilse ithami ozune doner." buyurmusdur

Ebu Hureyre (r.a) dan Hz.Peygember (s.a.v):"Allah askirani sever,esneyeni sevmez.Biriniz asqirdiginda, "el-Hemdulilleh"deyerse bunu esiden her Muselman ona:"Yarhamukallah" demesi lazimdi.Esnemek ise seytandandir.Biriniz esnedikde gucu catan qeder onu geri cevirsin.Cunki biriniz esnediyinde seytan guler." buyurmusdur

ehli sunne

XEDICE73Tarix: Çərşənbə axşamı, 29.12.2009, 16:34 | Yazı # 56
IDARƏÇİ
Heç şüphə yok ki doğruluq yaxşılıqa aparır. Yaxşılıqa da cənnətə aparır. İnsan doğru söyləyə söyləyə Allah qatında sıddîk (doğru sözlü) yazılır. Yalançılıq pisliyə aparır. Pislikdə cəhənnəmə aparır. İnsan yalan söyləyə söyləyə Allah qatında kəzzâb (çox yalancı) yazılır.
Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103, 104

XEDICE73Tarix: Çərşənbə axşamı, 29.12.2009, 17:13 | Yazı # 57
IDARƏÇİ
Dul və kasıblara yardım eden kimsə, Allah yolunda cihad eden
veya gündüzləri (nafilə) oruç tutup, gecələrini (nafilə) ibadəti keçirən kimsə kimidir.
Buhârî, Nafakât, 1; Müslim, Zühd, 41;
Tirmizî, Birr, 44; Nesâî, Zekât, 78.

ImanTarix: Bazar ertəsi, 22.03.2010, 12:01 | Yazı # 58
Yazı: 13
Reputasiya: 1
Ebu Hureyreden- radiyallahu anhu- revayet olunur: “Allahin Elcisi – sellallahu aleyhi ve sellem bele deyerken esitdim: “Allaha and olsun ki, men gunde yetmis defeden cox Allahdan bagislanma dileyir ve tovbe edirem”
Ebu Hureyrede- radiyallahu anhi- revayet olunur: “ Allahin Elcisi – sellallahu aleyhi ve sellem bele demisdir: “ Gunes batdigi yerden dogan zamana qeder her kesin tovbesini Allah qebul eder”

Insan sevdiyile baraberdir. Hedisi Serif

MeRYeMTarix: Şənbə, 01.05.2010, 19:48 | Yazı # 59
Yazı: 4
Reputasiya: 2
Abdullah bin Şəddad ® atasından ® rəvayət edir ki, Rəsulullah (s) iki axşam namazından (məğrib və ya işa) birində yanımıza gəldi. Həsən və Hüseyn onun belində idi. Peyğəmbər (s) qabağa keçib uşağı yerə qoydu, təkbir edib namaza başladı. Namaz vaxtı onun səcdəsi çox uzun çəkdi”. Atam deyir ki: “Səcdə uzun çəkdiyi üçün başımı qaldırıb baxdım. Gördüm ki, səcdədə olan peyğəmbərin belində uşaq oturub və mən tez səcdə halıma qayıtdım. Namaz qurtaranda səhabələr Rəsulullahdan (s) soruşdular: “Ey Allahın Rəsulu! Namaz vaxtı elə uzun səcdə etdin ki, bir hadisə baş verdiyini və ya sənə vəhy endiyini zənn etdik!” Peyğəmbər cavab verdi ki: “Xeyr, bunlardan heç biri olmadı. Lakin oğlum belimə mindi. Mən özü düşənə qədər onu düşürməyi uyğun bilmədim” (ən-Nəsai, “İftitah”, 83 (2, 229, 320)).

Ya Rabbim, Sənə Sənin razı qalacağın şəkildə qayıda bilməyi nəsib et... Amin...

XEDICE73Tarix: Bazar ertəsi, 17.05.2010, 01:14 | Yazı # 60
IDARƏÇİ
Ömər ibn əl-Xəttabdan (Allah ondan razı olsun!) rəvayət olunur ki, bir dəfə Allahın rəsulu (Ona Allahın salamı və xeyir-duası olsun!) səhabələrinə buyurdu: “Allahın qulları arasında elələri vardır ki, onlar nə nəbi, nə də şəhiddirlər. Nəbi və şəhidlər onların Allah dərgahındakı məqamlarına qibtə edərlər”. Səhabələr Peyğəmbərdən (Ona Allahın salamı və xeyir-duası olsun!) onların kim olduğu barədə soruşduqda Peyğəmbər: “Onlar bir-birini qan qohumluğuna və var-dövlətə görə deyil, yalnız Allah üçün sevənlərdir. Onların simaları nurdur və onlar nurun fövqündədirlər. İnsanlar qorxduqları zaman onlar qorxmaz, kədərləndikləri zaman kədərlənməzlər”, – deyərək cavab verdi və bu surəni oxudu: “Məgər, onlar Allahın dostları deyillərmi? Onlar üçün heç bir qorxu yoxdur və onlar qüssələnməyəcəklər”

Forum » İslam » Hədis » HƏDİSLƏR (bildiyimiz hədislərdən yazaq)
  • Страница 3 из 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Поиск:

Səhifə başlığına qalx
Əhli Sünnə vəl Camaat © 2024 Bütün hüquqlar qorunur. Saytda yerləşdirilən bütün materiallar yalnız və yalnız Müsəlmanlara xidmət xarakteri daşıyır. Sayt adminstrasiyası istifadə edilən materiallara görə məsuliyyət daşımırlar. Saytdakı materiallar yalnız mənbə göstərilmək şərtiylə istifadə edilə bilər. Əks halda müəllif hüquqlarının pozulması kimi dəyərləndirilir. . Saytın ekran ölçüləri Mozilla Firefox brauzerinə uyğundur. Site admin: Selef | E-mail: jeka_zdes@rambler.ru