[ Yeni yazılar · İstifadəçilər · Forum qaydaları · Axtarış · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Forum » İslam » Tərbiyyə və Təzkiyyə » Sehih hekayeler
Sehih hekayeler
XEDICE73Tarix: Çərşənbə, 12.08.2009, 18:40 | Yazı # 1
IDARƏÇİ
Qrup: İdarəçilər
Yazı: 280
Reputasiya: 10
Status: Saytda deyil
Əbu Hüreyrədən (Allah ondan razı olsun!) belə deməsi rəvayət olunur: “Rəsulallahın (s) mənə söylədiyinə görə Cənnət əhli Cənnətə daxil olsa, öz əməlləri sayəsində ora daxil olacaqlar. Sonra hər cümə günü onlara Rəblərinin hüzuruna çıxmaq imkanı veriləcəkdir. Bu zaman Allah onlara Öz ərşini göstərəcək, Cənnət bağçalarından biri onların qarşısına çıxarılacaqdır. Bundan sonra Allahın görüşünə gələnlər üçün nurdan, qızıldan və gümüşdən minbərlər qoyulacaq, onların təbəqəcə ən aşağıda olanları isə müşk və kafurdan olan qumsal təpələr üzərində əyləşəcək və kürsü sahiblərinin yerinin onların yerindən daha yaxşı olduqlarını görməyəcəklər”. Əbu Hüreyrə deyir: “Mən bu məqamda Rəsulallahdan (s):
– Ya Rəsulallah, biz də Rəbbimizi görəcəyikmi? – deyə soruşdum, o da belə cavab verdi:
– Bəli, məgər siz bədr (1)gecəsi günəşlə ayı görməyə şəkk edirsiniz? Biz:– Xeyr, – deyə cavab verdik. Rəsulallah (s) davam etdi: “Elə isə Rəbbinizi görməyə də şübhə ilə yanaşmayın. Həmin məclisdə elə bir kişi qalmayacaq ki, Allah onunla pərdəsiz və heç bir tərcüməçisiz ünsiyyətdə olmasın. Hətta Allah onlardan birinə deyəcəkdir:
– Ay filankəsin oğlu filankəs! Filan günü xatırlayırsanmı?
Bu zaman onun dünyada tutduğu pis işlərdən bəziləri onun gözləri önünə gətiriləcək və qul acizanə bir tərzdə:
– Ya Rəbb, Məgər sən məni bağışlamadınmı? – deyə Rəbbinə müraciət edəcəkdir. Allah da:
– Əlbəttə, bağışlamışdım. Elə mənim məğfirətimin genişliyi səni bu yerə gətirib çıxarmışdır, – deyə cavab verəcəkdir. Elə bu arada onların üzərini bir bulud alacaqdır və bu buluddan elə bir ətir yağacaq ki, orada olanlar heç vaxt onun qoxusu kimi ikinci bir qoxu duymamış olacaqlar. Bu zaman Ulu Tanrımız bəndələrinə deyəcəkdir: “Qalxın! Mənim sizlər üçün Öz səxavətimdən bir pay olaraq hazırladığım nemətlərə doğru gedin və istədiyinizi götürün!” Biz hər tərəfdən mələklərin dövrəyə aldığı bir bazara gələcəyik. Orada elə nemətlər olacaq ki, heç vaxt nə gözlər onları görmüş, nə qulaqlar onlar haqda duymuş, nə də beyinlər bu barədə düşünmüşdür. Onlar nə satılacaq, nə də alınacaqdır. Bizə ürəyimizdən keçənlər veriləcəkdir. Bu bazarda Cənnət əhli bir-biri ilə qarşılaşacaqdır. Yüksək qatda olan kişi özündən aşağı qatda yer alanla qarşılaşdığı zaman onun əynindəki libası görər-görməz diksinəcək və son dərəcə heyran olacaqdır. Onunla söhbətini yekunlaşdırmamış qarşısındakı aşağı qatın sakininin ondan daha gözəl və üstün olduğunu düşünəcəkdir. Bu da ona görədir ki, orada heç kəs aşağı qatda olduğuna görə üzülməməlidir. Sonra evlərimizə qayıdacağıq. Qapıda xanımlarımız bizi qarşılarkən təəccüblə: “Salam, xoş gəldin. Amma getdiyindən daha gözəl bir vəziyyətdə qayıtdın” – deyəcəklər. Biz də belə cavab verəcəyik: “Biz bu gün Cabbar olan Rəbbimizlə bir yerdə olmuşuq [Onun hüzurunda Onunla həmsöhbət olmuşuq]. Ona görə də bu cür dönməyə haqqımız da var”.

Allahım, mənim üçün əcr yaz və bir günahımı sil. Onu mənim üçün öz yanında toplayıb saxla və qulun Davuddan qəbul etdiyin kimi onu məndən qəbul et. (Əmin!)

medineTarix: Çərşənbə, 12.08.2009, 19:24 | Yazı # 2
MÜSƏLMAN BACI
Qrup: Etibarlı
Yazı: 201
Reputasiya: 4
Qədim zamanlarda bir kişi birindən torpaq sahəsi satın alır. Aldığı ərazidə bir qızıl küpəsi tapır və aldığı adama:
– Qızıllarını götür, mən səndən torpağ aldım, qızılları yox, – deyir. Torpağı satan da:
– Mən sənə torpaqla yanaşı onun içindəkiləri də satmışam, – deyə qızılları götürmür. Beləliklə, hər ikisi barələrində düzgün hökm çıxarılması üçün qazinin yanına gəlirlər. Qazi:
– Sizin övladınız varmı? – deyə soruşur. Onlardan biri:
– Mənim bir oğlum var, – deyir. O birisi də:
– Mənim də bir kənizim var, – deyə cavab verir. Bundan sonra qazi:
– Oğlanla qızı evləndirin, qızılları da özünüzə xərcləyin, – deyərək hökm verir. Hər iki iddiaçı bu hökmlə razılaşır.

ALLAH bizləri haqq yoldan çıxartmasın!

Yazını medine - Çərşənbə, 12.08.2009, 19:33

XEDICE73Tarix: Cümə, 16.07.2010, 22:13 | Yazı # 3
IDARƏÇİ
Qrup: İdarəçilər
Yazı: 280
Reputasiya: 10
<<SEMUD QOVMUNE DE QARDASLARI SALEHI PEYGENBER GONDERDIK . O DEDI: <<EY CAMAATIM ! ALLAHA IBADET EDIN. SIZIN ONDAN BASQA HEC BIR TANRINIZ YOXDUR . SIZI (ATAMIZ ADEMI ) YERDEN (TORPAQDAN) YARADIB ORADA SAKIN ETDI.(VE YA UZUN OMUR VERDI) .ALLAHDAN BAGISLANMAGINIZI DILEYIN, SONRA DA ONA TOVBE EDIN .HEQQIQETEN REBBIM ( OZ ELMI,QUDRETI,MERHEMETI ILE YARADDIQLARNA )YAXINDIR VE (DUALARI ) QEBUL EDENDIR >>
MUELLIM AYENI BITIRIB :
--<<INDI ISE BAXAQ GOREK SULEYMAN (E.S) HAQQINDA NE BILIKLERIMIZ VAR- DEYIB, YENIDEN SOZE BASLADI;
--SULEYMAN (E.S) ,DAVUD (E.S)-IN OGLU OLMUS,HER IKISIDE BENI-ISRAYILIN HEM PEYGENBERI,HEMDE SULTANI IDILER .DORD BOYUK KITABDAN BIRI OLAN ZEBUR , DAVUD (E.S)-A NAZIL OLMUSDUR.
BEYTUL MUQEDDESIN ESASINI DAVUD (E.S) QOYMUS, OGLU SULEYMAN (E.S) ISE TAMAMLAMISDIR. SULEYMAN (E.S) QUDUSDE <<MESCIDI AKSAYI>>YEDDI ILE COX GOZEL BIR SENETKARLIQLA TIKDIRMISDIR .40 IL EDALETLE HOKUMDARLIQ ETMISDIR .INDIGOREK QURANI-KERIM DAVUD (E.S)VE OGLU SULEYMAN (E.S) HAQQINDA NE DEYIR.
<< BIZ DAVUDA SULEYMANI BEXS ETDIK .NE GOZEL BENDE ! O DAIM ALLAHA SIGINAN BIR KIMSE IDI \HUD 61
<<BIZ DAVUDA VE SULEYMANA ELM VERDIK.OMLAR DEDILER:<<BIZ OZ MOMIN BENDELERININ COXUNDAN USTUN TUTAN ALLAHA HEMD OLSUN!>>
SULEYMAN DAVUDA (PEYQEMBERLIKDE ,ELIMDE VE MULKDE ) VERESE OLDU VE DEDI ; ,, EY INSANLAR! BIZE QUS DILI OYREDILDI VE 9PEYQEMBERLERE VE PADISAHLARA NESIB OLAN) HER SEYDEN VERILDI. BU HEQIQETEN ,ACIQ-ASKAR BIR LUTFDUR.
(BIR GUN) SULEYMANIN INSANLARDAN ,CINLERDEN VE QUSLARDAN IBARET QOSUNU TOPLANDI. ONLAR CERGE –CERGE DUZULUB (NIZAMLA) GEDIRDILER.
NEHAYET, ONLAR (TAIFDEKI ,YAXUD SAMDAKI ) QARISQA VADISINE GELIB CATDIQDA BIR QARISQA (QARISQALARIN PADISAHI ) DEDI;
<< EY QARISQALAR ! YUVALARINIZA GIRIN KI, SULEYMAN VE ORDUSU OZLERIDE BILMEDEN SIZI (AYAQLARI ALTINDA) BASIB EZMESINLER! (SULEYMAN) QARISQANIN BU SOZUNDEN GULUMSENDI>>(EN-NEMIL 15-19)

SULEYMAN MUELLIM AYENI BITIRDIKDEN SONRA UZUNU IDRISE TUTUB;
<< IDRIS, SENE NE OLUB, HEC SESIN CIXMIR? >>
IDRIS COX UTANCAQ HALDA BASINI ASAQI SALIB;
MUELLIM MENIM SIZIN OXUYUB VE DANISDIQLARINIZIN HEC BIRINDEN XEBERIM YOX IDI.
HELE USAQLARA SUBUT ETMEK ISTEYIRDIM KI, INSAN MEYMUNDAN EMELE GELIB. SULEYMAN MUELLIM GULUMSEYEREK; HELE BIR SEN DINLE , SENE VERILEN AD HAQQINDA NELER YAZILIB.
<< ( EY MUHAMMED !)>> QURANDA IDRISI DE YAD ET. O, HEQIQETEN , HEDDINDEN ARTIQ DOQRU DANISAN BIR PEYQAMBER IDI.
BIZ ONU YUKSEK BIR MEQAMA (CENNETDE, YAXUD DORDUNCU GOYE) QALDIRDIQ. >> /MERYEM 56-57.
<< IDRIS ELEHISSELAM MISIRDE, MUNUF DEYILEN YERDE DUNYAYA QELMISDIR. ATA VE BABASININ KITABLARINI COX OXUYARDI. IDRIS ELEHISSELAMIN MEXSUSI XUSUSIYYETLERI OLUB;
ONA 30 SEHIFE VERILMISDIR
ILK YAZI YAZAN ODUR
DERZILIK SENEDINI ILK O ICAD ETMISDIR
CIHAD UCUN HERB ALETLERINI KESF ETMISDIR
ALLAH TEALANIN ADINI VE DININI YAYMAQ UCUN ILK DEFE CIHAD ETMISDIR.
VAHAB BIN MUNEBBIH R.A. .REVAYET EDIR KI, IDRIS E. S. OLUM ACISINI , QEBR AYRILIQINI VE QIYAMET GUNUNU SIDDETINI DUSUNUB ,, FURSET ELDE EDEN KIMI ,TEBARUK GORMEK LAZIMDIR,, -DEYERDI. O, O QEDER IBADET EDERDI KI, BUTUN INSANLARIN IBADETINI BIR YERE YIQSAYDIN , ONUN IBADETI HAMISINDAN USTUN OLARDI. OLUM MELEYI E. S. BU IBADETIN SAHIBINE QIBTE EDIB , HAQQ TEALADAN IZN ALIB ,INSAN SEKLINDE IDRIS E. S. –IN ZIYARETINE GELIR . UC GUN SOHBET EDIRLER .IDRIS E.S. MUSAFIRININ YEMEK VAXTI GERI CEKILDIYINI GORUB , ONUN INSAN OLMADIQINI ANLADI. HALINI SORUB MELEKUL – MEVT (OLUM MELEYI) OLDUQUNU ANLAYIB ;
CANIMI ALMAQAMI QGELDIN?-DEDI.
OLUM MELEYI;
XEYIR ZIYARETE GELDIM-DEDI,
IDRIS E.S. –SENDEN BIR RICAM VAR ,CANIMI AL KI, OLUM ACISINI DADIM.
OLUM MELEYI ALLAH TEALADAN IZIN ALIB , IDRIS E. S. –IN RUHUNU ALDI VE TEKRAR GERI QAYTARDI. OLUM MELEYI;
SEN BUNU NIYE ISTEDIN KI ?
IDRIS E.S.
OLUM ACISINI DADSAM DAHA COX IBADET EDEREM, DEDI VE ,, SENDEN DAHA BIR RICAM VAR, ISTEYIREM KI, CENNET VE CEHENNEMI GOREM,,
OLUM MELEYI , IDRIS E.S. –I GOYE CIXARDI CEHENNEME CATDIQDA ALLAHIN EMRI ILE ILE CEHENNEM ACILDI VE IDRIS E.S. ORANI GORDU VE BAYILDI OZUNE GELDIKDE ;-CENNETI DE GORMEK ISTEYIREM ,,- DEDI. CENNETDE – HURILERI RIZVANI, YUKSEK DERECELERI GORUB RAHATLADI . OLUM MELEYI ;- EY IDRIS , GEL SENI OZ MEKANINA APARIM , -DEDI. IDRIS E.S. HAQQ TEALANIN EMRI OLMADIQCA CIXMARAM BUYURDU HAQQ TEALA MUHAKIME UCUN MELEK GONDERDI . OLUM MELEYI OLANLARI ONA ANLATDI . O MELEK IDRIS E.S. – A ;
<< SEN NE DEYIRSEN ?>> - DEDI. IDRIS E.S. ;
<< HAQQ TEALA HER KES OLUMU DADACAQDIR>> BUYURDU. MEN DE CEHENNEMDE OLDUM . ONLAR CENNETDE EBEDI OLARAQ QALACAQLAR, HEC CIXMAZLAR BUYURDU. MEN DE HAQQ TEALA EMR ETMEYINCE BURADAN CIXMARAM – DEDI.
HAQQ TEALA OLUM MELEYINE ; << ONDAN EL CEK , EMRIMLE CENNETE GIRDI , DELIL DE GETIRDI , IDDIASINDA HAKLIDIR >> BUYURDU.
BELE , HAQQ TEALA , IDRIS E.S.-I CENNETE SAKIN ETDI.

Allahım, mənim üçün əcr yaz və bir günahımı sil. Onu mənim üçün öz yanında toplayıb saxla və qulun Davuddan qəbul etdiyin kimi onu məndən qəbul et. (Əmin!)

Forum » İslam » Tərbiyyə və Təzkiyyə » Sehih hekayeler
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Səhifə başlığına qalx
Əhli Sünnə vəl Camaat © 2024 Bütün hüquqlar qorunur. Saytda yerləşdirilən bütün materiallar yalnız və yalnız Müsəlmanlara xidmət xarakteri daşıyır. Sayt adminstrasiyası istifadə edilən materiallara görə məsuliyyət daşımırlar. Saytdakı materiallar yalnız mənbə göstərilmək şərtiylə istifadə edilə bilər. Əks halda müəllif hüquqlarının pozulması kimi dəyərləndirilir. . Saytın ekran ölçüləri Mozilla Firefox brauzerinə uyğundur. Site admin: Selef | E-mail: jeka_zdes@rambler.ru